صعود قله شیرباد آمادگی قله هزار (جمعه 17 آذرماه 1402)

تاریخ انتشار: شنبه 25 آذر 1402 ساعت 15:43  
بخش: -

گزارش اجمالی و مختصر صعود به قله "شیرباد" بلندترین قله استان خراسان بزرگ موسوم به بام خراسان

رشته کوه معروف و پرکشش بینالود جداکننده دو دشت وسیع مشهد و نیشابور و سرآغاز سلسله کوه‌های بینالود، آلاداغ، و منتهی به البرز شرقی در استان گلستان است و قله "شیرباد" با ارتفاع 3330 متر بلندای این خط‌الرأس در استان خراسان است. سیمرغی‌ها این قله را به عنوان بام استان خراسان رضوی صعود می‌کنند.

۵ صبح جمعه ۱۷ آذرماه ۱۴۰۲ تیم ۳۶ نفره باشگاه کوهنورد مشهد با حضور سه مربی و دو پزشکیار و امدادگر عازم شهر شاندیز گردید و با گذر از روستای زشک و طی حدود ۱۰ کیلومتر جاده‌ی خاکی و پشت سرگذاشتن «حیطه علیا» تیم به ابتدای مسیر صعود قله که دارای ارتفاع ۲۳۰۰ متر است رسید. این محل که آخرین حد رفت و آمد ماشین است، خانه حمزه که در سال‌های اخیر محل اقامت و پذیرایی کوه‌نوردان نیز شده‌است، نام دارد.

۷ و نیم صبح با انتخاب مسیر صعود از یال سنگی سمت راست با شیبی نسبتا تند، و پیمایش حدود ۲ و نیم ساعت و استراحت و صبحانه مختصر نیم ساعته در جان‌پناه کوهیار شهید تقی رضوی، تمامی اعضای تیم پناهگاه را به قصد صعود قله ترک کرده و پس از حدود ۲ و نیم ساعت با عبور از دامنه‌هایی که در نیمه راه برف کمی هم داشتند و بر خلاف همیشه خبر چندانی از بادهای شیری شیرباد نبود، موفق به صعود قله شدند و با توقف نیم ساعته سرقله و... راه بازگشت از مسیر دره نهل پیش روی تیم قرار گرفت و نزدیکای غروب با توقف کوتاهی در اولنگ چشمه نهل هم استراحت مختصری شد و هم صرف نهار بین راهی؛ گفتنی است قبل از عزیمت به انتهای مسیر و در محل چشمه نهل طی مراسم بسیار کوتاهی از همراهی و همکاری گروهی یکی از اعضای تیم (سجاد حامد حیدری) به خاطر کمک‌های بی ادعای ایشان در برنامه‌های مختلف با تقدیم هدیه‌ای از طرف سرپرست برنامه تقدیر بعمل آمد.
ساعت ۱۷:۳۰ هم با سپری شدن یک روز پرتلاش و به یادماندنی و اتمام برنامه، سوار بر مینی بوس‌های آماده حرکت، دفترچه خاطرات این برنامه بسته شد.

لازم است از تلاش و همراهی تک تک اعضای شرکت‌کننده در برنامه صمیمانه تشکر و قدردانی نمایم.
همینطور از مربیان حاضر در برنامه آقایان خویی و زحمتکش، پزشکیار و امدادگر تیم خانم بصیری و آقای قاسمی، تصویربرداران آقایان عرفانیان،حامد حیدری،نفرات سرقدم و انتهای تیم آقایان خویی،حاجی اسماعیلی و همچنین از باشگاه وزین کوهنورد و همکاران گرامی‌اش خانم ها مختاری ،تهرانی که در تیم حضور داشتند و شاهد تلاش و وفاداری اعضای تیم بودند نیز تشکر و قدردانی نمایم.
همینطور نگاه‌های مهربان و ابراز لطف و محبت‌ اعضای تیم را در برنامه و پیام‌ها و تماس‌های فراوان‌شان پس از برنامه را نیز با افتخار قدرشناسی کرده و از همه قصورات برنامه و احیانٱ سختی‌هایی که در اجرای صعود به واسطه قبول مسئولیت بنده متوجه اعضای گرام شده‌است، عذرخواهی نمایم، چرا که تمام توجه‌ام به اجرای برنامه‌ای «ایمن» و با رعایت «اصول اساسی کوه‌نوردی» بوده‌است.

خداوندا؛ ممنونم ازت بابت تمام آنچه که بی‌منت به ما بخشیدی و تنهایمان نگذاشتی؛
به امید دیدار، ارادتمند
علی معرفی نژادیان
سرپرست برنامه
۱۷ آذر ۱۴۰۲

 

سپاس فراوان از آقای معرفی نژادیان سرپرست محترم بابت ارسال گزارش